Umístění dítěte mimo rodinu

Akreditace MPSV: A2023/0898-SP/PC/VP

Objednávka kurzuTermíny-přihlášení

V některých rodinách je potřeba přistoupit k odebrání dítěte nebo sourozenecké skupiny, protože jsou ohrožená jejich práva, zdraví a bezpečí. Děti se ocitají v náročné situaci, kdy opouští svoje jistoty, přecházejí do neznámého prostředí a opouští svoje blízké. Sociální pracovník je osobou, která dítě situací provází a je mu v tu chvíli nejblíže. Pro dítě je velmi přínosné, pokud se sociální pracovník orientuje v situaci po všech stránkách, jak legislativních a procesních, tak i emočních.

Účastníci kurzu se dozví, jak situaci zvládnout. Zaměříme se na jednotlivé typy situací, které mohou nastat při umisťování dítěte mimo rodinu. Kurz nabídne širší pohled na souvislosti a na potřeby jednotlivých účastníků situace odebírání dítěte z rodiny. Klienty ohroženými situací umisťování dítěte mimo rodinu jsou jednak děti, ale i jejich rodiče nebo širší rodina. Ne každý si tyto souvislosti uvědomuje a dokáže s nimi pracovat ve prospěch zklidnění situace a ve prospěch dítěte. Kurz nabízí možnosti mapování a komunikace s dítětem tak, abychom dokázali zajistit jeho pocit neohrožení a bezpečí. Klienty služeb jsou často děti, a ne každý se s nimi dokáže domluvit. Pro soc. práci je však důležité umět od dítěte získat důležité informace, vysvětlovat, motivovat ke spolupráci, nebo rozhovorem pomoci. Zaměří se na rozdíl ve vedení informačního rozhovoru (jak od dítěte získat potřebné informace, jak mapovat jeho stav/potřeby) a vedení rozhovoru intervenčního (jak rozhovorem pomoci dítěti s problémy). Součástí kurzu je trénink efektivních technik komunikace s dítětem pro rozvíjení rozhovoru, mapování situace a vyhodnocování stavu.

Pro koho je tento kurz

Kurz je určen především pro pracovníky v oblasti sociálně-právní ochrany dětí – OSPOD, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, dětských domovů, azylových domů, terénní soc. pracovníky, pracovníky v sociálních službách.

Rozsah

  • 2denní kurz, 16 výukových hodin (9:00 – 16:30 hod.)
3 950 Kč

Cena kurzu

 

Termíny kurzů – možnost přihlášení

Aktuálně není vypsán žádný termín kurzu. Máte-li zájem o informaci v momentě, kdy bude vypsán nový termín kurzu, prosím zanechte nám zde svůj e-mail:

Odeslat

Objednávka kurzu pro organizaci

Máte-li zájem o kurz na objednávku pro kolektiv pracovníků přímo ve vaší organizaci, prosím zanechte nám zde svou e-mailovou adresu. Ozveme se Vám.

Odeslat