Zuzana Zaharowská

Sociální pedagožka, lektorka

Ve Velkém voze Sever školím:

  • Psychohygiena pohybem a tancem
  • Hlas jako nástroj komunikace
  • Zvládání stresu a zásady psychohygieny
  • Semináře pro pěstouny
  • Kurz efektivního rodičovství (KER) pro pěstouny

Moje vzdělání:

V době, kdy jsem začala studovat sociální pedagogiku na Univerzitě ve Zlíně, měla jsem již za sebou výcvik pro lektory efektivního rodičovství, vedla jsem kurzy cvičení rodičů s dětmi a masáží dětí a sama měla své děti. Studiem jsem tedy doplňovala praktické rodičovské zkušenosti a znalosti z dalších výcviků a kurzů zabývajících se předně rozvojem rodičovských kompetencí. Chtěla jsem poradit a být prospěšná rodičům s dítětem jakéhokoliv věku, od těhotenství po adolescenci.

Kde jsem získala zkušenosti:

Za zdroj svých zkušeností považuji předně vlastní rodinu. Stala jsem se maminkou jako hodně mladá, ještě při studiu a chtěla jsem mít vše pečlivě “nastudováno” a v praxi vyzkoušeno. Toto a předchozí zájem o psychologii a pomoc lidem již na gymnáziu, dalo směr mému zaměření na rozvoj rodičovských kompetencí. Asi čtyři roky jsem se věnovala práci s rodiči v kurzech psychomotorického vývoje, efektivního rodičovství, předporodních kurzech atd. Následně jsem toto spektrum znalostí a zkušeností uplatňovala v jednotlivých rodinách jako terénní sociální pracovník při sanaci rodiny. Měla jsem tu možnost být na pozici vedoucího pracovníka pro pobočku Fondu ohrožených dětí ve Zlíně. V průběhu této své práce jsem vždy byla tvůrčí v oblasti audiovizuální tvorby a v roce 2014 jsem se rozhodla, že bych ji ráda na nějakou dobu upřednostnila před sociální prací. V současnosti se tedy živím audiovizuální tvorbou, která mě ale naplňuje natolik, že mi zbývá dostatek energie na práci s lidmi, kteří potřebují poradit soukromě.

Co mě v mé práci inspiruje:

Věřím na přirozené dobro a moudrost v lidech, které mají možnost se ukázat v síle přítomného okamžiku. Ať už v osobním dobře odvedeném rozhovoru, nebo v příznivé atmosféře, která vzniká při práci ve skupině. Inspiruje mě každý, kdo přichází se svým příběhem a zkušenostmi, ze kterých pak mohou vycházet i ostatní. Ráda se tak stavím spíše do role zvídavého a diskuzi vytvářejícího lektora, průvodce či kouče než-li mentora sdělujícího fakta. Každá skupina má svou jedinečnou dynamiku a každý člověk má neopakovatelný příběh a tedy i neopakovatelné řešení svých obtíží.