Zuzana Machalíčková (Zaharowská)

Sociální pedagožka, lektorka

Ve Velkém voze Sever školím:

  • Psychohygiena pohybem a tancem
  • Hlas jako nástroj komunikace
  • Zvládání stresu a zásady psychohygieny
  • Semináře pro pěstouny
  • Kurz efektivního rodičovství (KER) pro pěstouny

Moje vzdělání:

V době, kdy jsem začala studovat sociální pedagogiku na Univerzitě ve Zlíně, měla jsem již za sebou výcvik pro lektory efektivního rodičovství, vedla jsem kurzy cvičení rodičů s dětmi a masáží dětí a sama měla své děti. Studiem jsem tedy doplňovala praktické rodičovské zkušenosti a znalosti z dalších výcviků a kurzů zabývajících se předně rozvojem rodičovských kompetencí. Chtěla jsem poradit a být prospěšná rodičům s dítětem jakéhokoliv věku, od těhotenství po adolescenci. Po zkušenostech v sociální práci s rodinou ale přišla změna mého zaměření. Od roku 2015 jsem absolvovala řadu kurzů u zahraničních lektorů v oblasti vědomého pohybu a získala akreditaci “Trenér tanečních sportů – taneční mistr”. 

Kde jsem získala zkušenosti:

Za zdroj svých zkušeností považuji předně vlastní rodinu. Stala jsem se maminkou jako hodně mladá, ještě při studiu, a chtěla jsem mít vše pečlivě “nastudováno” a v praxi vyzkoušeno. Toto a předchozí zájem o psychologii a pomoc lidem již na gymnáziu, dalo směr mému zaměření na rozvoj rodičovských kompetencí. Asi čtyři roky jsem se věnovala práci s rodiči v kurzech psychomotorického vývoje, efektivního rodičovství, předporodních kurzech atd. Následně jsem toto spektrum znalostí a zkušeností uplatňovala v jednotlivých rodinách jako terénní sociální pracovník při sanaci rodiny. Měla jsem tu možnost být na pozici vedoucího pracovníka pro pobočku Fondu ohrožených dětí ve Zlíně. V určité chvíli této práce jsem ale pocítila, že mému životu chybí to, co jsem dělala od malička – zpěv, tanec a kreativní práce s hudbou. Byla jsem velmi překvapená, jakou hloubku v těchto zdánlivě obyčejných “koníčcích” můžeme najít a jak mohou člověku i změnit život. Od roku 2016 provádím skupiny lidí ve vědomém pohybu, tanci a práci s hlasem a dechem. V posledních letech jsem se soustředila na získávání zkušeností předně od zahraničních lektorů. Zmínila bych absolvování výcviku Somatomy (anatomie v pohybu) u Erika Iversena (Kanada) a nyní mám to štěstí, že jeho workshopy tlumočím. Dále mám za sebou výcvik u Guye Barringtona “Tribal Trance Dance” (UK aktuálně Praha) a v roce 2019 jsem získala akreditaci jako “Trenér tanečních sportů – taneční mistr”. V mé práci tedy spojuji zkušenosti z psychologie, pedagogiky a práce s tělem, hlasem a dechem. 

Co mě v mé práci inspiruje:

Věřím na přirozené dobro a moudrost v lidech, které mají možnost se ukázat v síle přítomného okamžiku. Ať už v osobním dobře odvedeném rozhovoru, nebo v příznivé atmosféře, která vzniká při práci ve skupině. Inspiruje mě každý, kdo přichází se svým příběhem a zkušenostmi, ze kterých pak mohou vycházet i ostatní. Ráda se tak stavím spíše do role zvídavého a diskusi vytvářejícího lektora, průvodce či kouče nežli mentora sdělujícího fakta. Každá skupina má svou jedinečnou dynamiku a každý člověk má neopakovatelný příběh, a tedy i neopakovatelné řešení svých obtíží.