Zuzana Zaharowská

Sociální pedagožka, lektorka

Ve Velkém voze Sever školím

  • Psychohygiena pohybem a tancem
  • Hlas jako nástroj komunikace
  • Zvládání stresu a zásady psychohygieny
  • Semináře pro pěstouny
  • Kurz efektivního rodičovství (KER) pro pěstouny

Moje vzdělání:

V době, kdy jsem začala studovat sociální pedagogiku na Univerzitě ve Zlíně, měla jsem již za sebou výcvik pro lektory efektivního rodičovství, vedla jsem kurzy cvičení rodičů s dětmi a masáží dětí a sama měla své děti. Studiem jsem tedy doplňovala praktické rodičovské zkušenosti a znalosti z dalších výcviků a kurzů zabývajících se předně rozvojem rodičovských kompetencí. Chtěla jsem poradit a být prospěšná rodičům s dítětem jakéhokoliv věku, od těhotenství po adolescenci.

Kde jsem získala zkušenosti:

Za zdroj svých zkušeností považuji předně vlastní rodinu. Stala jsem se maminkou jako hodně mladá, ještě při studiu a chtěla jsem mít vše pečlivě “nastudováno” a v praxi vyzkoušeno. Toto a předchozí zájem o psychologii a pomoc lidem již na gymnáziu, dalo směr mému zaměření na rozvoj rodičovských kompetencí. Asi čtyři roky jsem se věnovala práci s rodiči v kurzech psychomotorického vývoje, efektivního rodičovství, předporodních kurzech atd. Následně jsem toto spektrum znalostí a zkušeností uplatňovala v jednotlivých rodinách jako terénní sociální pracovník při sanaci rodiny. Měla jsem tu možnost být na pozici vedoucího pracovníka pro pobočku Fondu ohrožených dětí ve Zlíně. V průběhu této své práce jsem vždy byla tvůrčí v oblasti audiovizuální tvorby a v roce 2014 jsem se rozhodla, že bych ji ráda na nějakou dobu upřednostnila před sociální prací. V současnosti se tedy živím audiovizuální tvorbou, která mě ale naplňuje natolik, že mi zbývá dostatek energie na práci s lidmi, kteří potřebují poradit soukromě.

Co mě inspiruje:

Věřím na přirozené dobro a moudrost v lidech, které mají možnost se ukázat v síle přítomného okamžiku. Ať už v osobním dobře odvedeném rozhovoru, nebo v příznivé atmosféře, která vzniká při práci ve skupině. Inspiruje mě každý, kdo přichází se svým příběhem a zkušenostmi, ze kterých pak mohou vycházet i ostatní. Ráda se tak stavím spíše do role zvídavého a diskuzi vytvářejícího lektora, průvodce či kouče než-li mentora sdělujícího fakta. Každá skupina má svou jedinečnou dynamiku a každý člověk má neopakovatelný příběh a tedy i neopakovatelné řešení svých obtíží.

Praxe:

únor 2012 – listopad 2014 (+ odborná stáž od r. 2011): Fond ohrožených dětí, pobočka Zlín, na pozici sociálního terénního pracovníka a rodinného asistenta    od prosince 2013 vedoucí pobočky Zlín.

2010 – 2011: Euroface consulting s.r.o. realizace kurzů a aktivit pro rodiče s dětmi rozšiřujících rodičovské kompetence v rámci projektu ESF. Vytváření, organizace a vedení kurzů, organizace přednášek odborníků a aktivit pro veřejnost. Kurzy byly realizovány ve Zlínském a Moravskoslezském kraji v rodinných centrech, MŠ, ZŠ, klubech maminek apod.

2010: BC Kenny- Kroměříž – lektor a tvůrce programu v rámci projektů z ESF

2004 -2010: Mateřská dovolená + realizace akcí, kurzů a poradenství pro rodiče: MC Klubíčko Kroměříž, Děkanátní centrum pro rodinu Kroměříž, Centrum pro rodinu Zlín.

Další a zájmové vzdělávání:

Řidičký průkaz sk. B

Od roku 2012 akreditovaná i neakreditovaná školení pro sociální pracovníky v rámci práce v FOD Zlín

Wolf Dieter Storl-možnosti využití rostlin kolem nás, Hostětín 2011

Úvodní kurz alpha nursing (předcházení vývojových poruch, manipulace s miminkem), Mona Lisa Boyessen, Praha 2011

Roční výcvik konzultanta předporodní přípravy, Čeladná 2010-2011

zakončený certifikátem

Akreditovaný výcvik pro lektory COPE (vytváření optimálních osobních zkušeností při práci s teenagery a rodinou s teenagerem), Brno 2010

Kurz s certifikátem “Odborná Chůva”, Kroměříž 2010

Kurz Paedr. Hany Paštěkové Rupertové “Tajemství výchovy spokojených dětí”,Kroměříž, 2010

Kurz manželů Kopřivových “Respektovat a být respektován”, Kroměříž 2010

Komunikace a management, Kroměříž 2009

Kineziologie 2009, Zlín

Akreditovaný kurz “Metodika cvičení rodičů s dětmi”, Brno 2009

Akreditovaný kurz pro lektory KER (efektivní rodičovství) 2008 + supervize, Brno.

Soukromí:

Dvě děti 11 a 9 let. Rodinný stav – družka v dlouhodobém vztahu. V současnosti jsem přerušila práci v oblasti sociální práce a práce s rodiči a pracuji jako tvůrce audiovizuální propagace pro Fakultu humanitních studií UTB ve Zlíně a pro firmu Effect s.r.o.