Branislav Štěpita

Lektor, zážitkový pedagog, sociální pracovník

„Co slyším, to zapomenu; co vidím, to si zapamatuju; co zažiju, to pochopím.“ (Konfucius)

Ve Velkém voze Sever školím:

  • Zážitková pedagogika a vzdělávání v sociálních službách

Moje vzdělání:

Z těch nejformálnějších nejdříve obecná fyzika na Matfyzu (Bc.), pak Husitská teologie v kombinaci s psychosociálními studii (Mgr.). Z dalších více či méně formálních pak sebezkušenostní část daseinsanalytického psychoterapeutického výcviku pod PVŠPS, kurz pracovníka v sociálních službách pod o.s. Asistence, instruktorská školení pod MO Plusko, o.s. Užitečný Život i Jules a Jim, z.ú. a aktuálně probíhající vzdělávání učitelů „Učitel naživo“.

Kde jsem získal zkušenosti:

Od vedení skautské družiny ve 13ti letech až dodnes pracuji na různých pozicích s dětmi – volnočasové aktivity (včetně např. táborů pro děti z DD, oběti domácího násilí apod.), kroužky, nízkoprahová zařízení, vychovatel v DD, terénní pracovník, terapeut dětského klubu, primární prevence, adaptační kurzy. Posléze jsem k tomu přidal i dospělé, hlavně pod hlavičkou české zážitkové školy (o.s. Užitečný Život) či Erasmus+. A dalším důležitým zdrojem zkušeností, hlavně co do komunikace, jsou moji dnes už 3 synové, ti člověka vždy mají co nového naučit.

Co mě v mé práci inspiruje:

Hlavně lidi, kteří do toho jdou naplno (ať už jde o vzdělávání, nebo jakoukoli jinou činnost). Velmi pevně věřím větě „čím víc do toho dáš, tím víc z toho můžeš získat“ a v kurzech se snažím vytvářet prostředí, ve kterém lze takhle „dávat“ svoje vlastní zkušenosti na stůl a tak je lépe pochopit, zorientovat se v nich a případně si odnést nějaké nápady či inspirace, co s nimi dál.

Co mi dělá radost v životě:

Moje už zmiňovaná rodina, hry všeho druhu – dovádění s dětmi, pohybové hry, deskovky, RPG, zážitkové hry, LARPy, atd. a vůbec věci, které nemají přímý praktický smysl. Dále pak fantasy, hudba, dobré jídlo a pití, příroda a mně blízcí lidé. A také práce – vzdělávání všeho druhu.