Kontakt dítěte žijícího v náhradní rodině/ústavu s biologickou rodinou

Téma biologické rodiny je citlivým a mnohdy „slepým“ místem, které se týká samotného dítěte, jeho náhradního rodiče, sociálního pracovníka nebo vychovatele v ústavu. Všichni tápou, jak se mají vlastně chovat, jak s dítětem o jeho rodičích mluvit či nemluvit, zda je vhodné, aby se setkávali, atd.

Biologičtí rodiče se často ozývají a chtějí se svým dítětem pravidelný kontakt. Aby taková setkávání dopadla dobře, je úkolem pracovníků (nejčastěji sociální služby) biologické rodiče připravit, doprovázet je. ... Zobrazit celý text

Tento produkt je momentálně nedostupný.

Popis

Akreditace MPSV: A2020/0019-SP/VP

„Není den, kdybych na mámu nemyslela a neříkala si, co asi dělá.“ – 13 letá klientka žijící 7 let v pěstounské péči.

Téma biologické rodiny je citlivým a mnohdy „slepým“ místem, které se týká samotného dítěte, jeho náhradního rodiče, sociálního pracovníka nebo vychovatele v ústavu. Všichni tápou, jak se mají vlastně chovat, jak s dítětem o jeho rodičích mluvit či nemluvit, zda je vhodné, aby se setkávali, atd.

Biologičtí rodiče se často ozývají a chtějí se svým dítětem pravidelný kontakt. Aby taková setkávání dopadla dobře, je úkolem pracovníků (nejčastěji sociální služby) biologické rodiče připravit, doprovázet je.

Existuje mnoho mýtů, se kterými se setkáváme: např. mezi náhradními rodiči panuje mýtus  „dítě o svých biologických rodičích s námi nemluví, takže už ho to netrápí a nemyslí na ně“, nebo „dokud samo dítě nezačne o svých rodičích mluvit, tak já o tom také nezačnu…“. U sociálních pracovníků ale i vychovatelů v DD se setkáváme s pochybnostmi, kolik informací vlastně dítěti říkat o jeho původní rodině, aby to pro něj bylo stále bezpečné.

Nejednou se stane, že v životě dítěte je biologický rodič stále fyzicky přítomen (např. návštěvy v DD, náhlé zjevení se rodiče před domem náhradních rodičů, snaha dítěte rodiče vyhledat, příbuzenská pěstounská péče, aj.). Taková setkání bývají náročná.

Kurz tedy nabízí inspiraci, jak se v takové náročné situaci zachovat, jak mluvit s dítětem a o jeho rodičích, jak nezraňovat a jak pečovat o všechny zúčastněné.

Pro koho je tento kurz?

Kurz je určen pracovníkům z oblasti péče o rodinu (OSPOD, neziskové organizace), pracovníky náhradní rodinné péče, pracovníky sociálních služeb, kteří působí v sanaci rodiny a mezi jejich klienty právě patří rodiče, kteří o některé své děti přišli. Kurz je dále určen pracovníkům školských zařízení ústavní výchovy – dětských domovů, středisek výchovné péče, diagnostických a výchovných ústavů. Kurz je vhodný také pro ty, kteří asistují setkání mezi rodiči a dětmi.

Témata kurzu

  • Fantazie dítěte o svých rodičích
  • Strach mluvit o biologických rodičích
  • Práce se vzpomínkami dítěte (kazuistické příběhy z terapeutických konzultací)
  • Zásady bezpečného setkání dítěte a biologických rodičů
  • Práce s metodami mapujícími příběh dítěte od narození po současnost (Kniha života, Moje album, aj.)
  • Příprava biologického rodiče na setkání a práce s ním v delším časovém období
  • Příprava dítěte a pěstouna/vychovatele na setkání
  • Trénink asistovaného setkání

Rozsah kurzu

  • 1-denní kurz, 8 výukových hodin (9:00 – 16:30 hod.)

Poptávka termínu / individuální dotaz

Další informace

Délka kurzu

8 hodin

Ohodnoťte jako první "Kontakt dítěte žijícího v náhradní rodině/ústavu s biologickou rodinou”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hodnocení

Zadejte své hodnocení jako první...

Poslední zobrazené