Když si již nevíte s dětmi rady…

Bc. PAVEL KALPAKCIS

 

Také to zažíváte?  Děti jsou nevychované, mají problémy s mezilidskými vztahy, učením, komunikací a neumějí být více samostatné.

Je třeba si uvědomit, že dnešní děti žijí v úplně jiných podmínkách, než se žilo před 20 lety. Oba rodiče jsou dnes často plně vytížení a ve velikém tlaku, splácí se hypotéka, požadavky zaměstnavatele se zvyšují, vše se děje ve stresu, na děti již nezbývá sil ani času.  Dítě je odkázáno na vlastní zábavu a tou je žel v dnešní době nejčastěji internet, počítačové hry, facebook, apod. Víte například, že dospělou osobou, kterou dítě ve svém dětství (v době školní docházky) vidí nejčastěji, není nikdo z rodičů, ale učitel? Děti tedy neustále samy prožívají něco, o čem si nemají s kým popovídat, necítí zájem těch, od kterých potřebují, aby je milovali.

Dobrá, řeknete si, ale co s tím? Kdo vám pomůže? Kromě pedagogicko – psychologické poradny existuje i další pomoc.  Mluvíme zde o rodinném poradenství, sociálně aktivizačních službách pro rodiny s dětmi a dalších sociálních službách, které pravděpodobně ve vašem okolí fungují a většinou je poskytují neziskové organizace.  Jejich zaměstnanci mohou pomoci způsobem, který si s nimi vy sami domluvíte (nejedná se tedy o kontrolu cizích lidí, zda máte doma uklizeno, navařeno apod.).

S čím vám mohou pomoci? Poradí vám, jak doma zklidnit napjaté vztahy nebo třeba jak nejlépe s dětmi trávit volný čas. Tam, kde se rodina ocitla v potížích, které následně negativně ovlivňují děti, nabízí pracovníci sociálních služeb odborné zázemí: azylový pobyt pro rodiče s dětmi, doučování, psychologickou pomoc dětem i rodičům, trénink výchovných dovedností přímo v domově rodiny, aj.

A jak se k pomoci proškolených odborníků dostanete? Dejte si do internetového vyhledávače „registr poskytovatelů sociálních služeb“ nebo si zajděte na obec pro katalog se seznamem sociálních služeb v obci a okolí.

Autor článku: Bc. Pavel Kalpakcis, pracuje jako učitel a zároveň jako psychoterapeut pro rodiny s dětmi.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Odborné články a jeho autorem je entry. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.