Kontakt dítěte žijícího
v náhradní rodině/ ústavu
s biologickou rodinou

Dítě žijící v ústavní péči (např. dětský domov) nebo v náhradní rodině si s sebou stále nosí svůj příběh. Každý den přemýšlí o tom, co je s jeho rodiči, zda si pro něj přijdou, nebo se trápí vzpomínkami na týrání.

Život dítěte nezačíná vstupem do ústavu, ale má svou historii i předtím. S tím jsou spojené emoce, vzpomínky, nejasnosti. Jenže mluvit o tom s dítětem bývá pro vychovatele DD nesnadné. Nejsilnější tendence řešit svou vlastní biologickou rodinu přicházejí v pubertě. Dítě si chce uchovat a zpracovat vzpomínky, dotazuje se na aktuální život biologického rodiče.
Pro pracovníky dětských domovů bývá téma biologické rodiny citlivým a někdy i „slepým“ místem, jehož řešení se vyhýbají. Proto je nutné s dětmi žijících mimo vlastní rodinu mluvit o vlastních rodičích, a tím mít přehled o stavu dítěte a jeho pocitech, preventivně tak zabránit krizovým situacím.

Transparentní komunikace o biologické rodině s dítětem je základem pro další akt, kterým je samotný kontakt. Kurz nabídne účastníkům ve druhé části kurzu kritéria bezpečnosti kontaktu dítěte s jeho vlastní rodinou. Účastníci se dozvědí o principech asistovaného kontaktu, vyzkouší si ho a také zjistí, jaká síť spolupracujících institucí/organizací jim může s kontaktem pomoci.

Pro koho je tento kurz

Kurz je určen pracovníkům školských zařízení ústavní výchovy – dětských domovů, středisek výchovné péče, diagnostických a výchovných ústavů.

Témata kurzu

  • Strach z komunikace o biologických rodičích
  • Ukázky komunikačních technik
  • Práce s metodami mapujícími příběh dítěte od narození po současnost (Kniha života, Moje album, aj.)
  • Zásady komunikace o biologické rodině
  • Kontakt dítěte s biologickou rodinou – příprava, realizace a vyhodnocení
  • Asistovaný kontakt
  • Kontakt dítěte s vězněným rodičem
  • Kazuistiky
  • Modelové situace

Rozsah

  • 8 výukových hodin, 1 denní kurz (9:00 – 16:30)
1 400 Kč

Cena kurzu

Termíny kurzů – možnost přihlášení

Datum / čas Název kurzu a místo konání Pozn.
9.10.
9:00 - 16:30
Kontakt dítěte žijícího v náhradní rodině/ústavu s biologickou rodinou MPSV, MŠMT, Praha

Aktuálně není vypsán žádný termín kurzu. Máte-li zájem o informaci v momentě, kdy bude vypsán nový termín kurzu, prosím zanechte nám zde svůj e-mail:

Odeslat

Objednávka kurzu pro organizaci

Máte-li zájem o kurz na objednávku pro kolektiv pracovníků přímo ve vaší organizaci, prosím zanechte nám zde svou e-mailovou adresu. Ozveme se Vám.

Odeslat